Kiropraktika

Kiropraktika tegeleb lihaste-, skeletaal- ja närvisüsteemi probleemide diagnoosi, ennetuse kui ka raviga. Ravi koosneb täpsetest tehnilistest liigutustest, kus käte abil korrigeeritakse liigeste liikuvust, et närvisüsteem saaks optimaalselt funktsioneerida.

Kiropraktika aitab paljude probleemide puhul ning abi võivad saada nii lapsed, täiskasvanud kui ka vanurid. Kiropraktiline korrigeerimine on väga efektiivne ning inimesed taastuvad kiiremini võrreldes traditsionaalse meditsiiniga. 2004. aastal avaldas Journal of Manipulative and Physiological Therapeutics (JMPT) uurimuse, mille kohaselt kiropraktiline ravi on kroonilise alaselja valu vastu efektiivsem kui meditsiiniline ravi patsientide seas kelle sümptomid olid kestnud 1 aasta või vähem. Lisaks sellele avaldas Spine 2003 aastal uurimuse, mille kohaselt kiropraktika leevendab kroonilist seljavalu paremini kui laialdaselt kasutatavad valuvaigistid. 

kiro1.jpg

Kiropraktiline ravi on kõige tõhusam järgmiste probleemide puhul:

· Krooniline alaseljavalu
· Akuutne alaseljavalu
· Akuutne/Subakuutne kaelavalu
· Krooniline kaelavalu (koos harjutustega)
· Kaelast tekkivad peavalud
· Migreeni peavalud
· Kaelast tekkiv peapööritus
· Õlavöötme valu/düsfunktsioon
· Puusaliigese osteoartriit
· Põlveliigese osteoartriit (koos harjutustega) 

Allikas: Bronforti jt. 2010 randomiseeritud kontrollitud uuringute süstemaatiline ülevaade

Kiropraktika võib aidata ka järgmiste probleemide puhul:

· Istmikunärvi põletik/kiirgav jala valu
· Keskseljavalu
· Õlavöötmelihaste valu
· Karpaaltunnelisündroom
· Hüppeliigesevenitus
· Hallux rigidus – suure varba jäikus
· Hallux valgus – sissepöördunud suur varvas

 

kiro2.jpg

Ameerika kiropraktika assotsiatsiooni (ACA) kohaselt on kiropraktika laialdaselt tunnustatud kui üks ohutumaid ravimite vaba, mittekirurgiline ravimeetod selja-, kaela- ja peavalude ning jäsemete liigeste raviks. Olgugi, et kiropraktikal on hiilgav maine ohutuse poolest, pole ükski ravimeetod täiesti vaba kõrvalmõjudest.

Riskid mis on seotud kiropraktilise raviga, on aga väga väiksed. Paljud patsiendid tunnevad ravi järgselt kohest leevendust, kuid mõned võivad tunda ravijärgselt kerget ebamugavust või valulikkust, sarnaselt nagu pärast rasket treeningut. Uuringute kohaselt vaibub see ebamugavus tavaliselt 24 tunni jooksul.